PIROT vs METALAC
91:76
(32:16  22:18  13:18  24:24)

PORAZ U PIROTU

Košarkaši Metalca poraženi su u Pirotu od istoimenog domaćina rezultatom 91:76 u meču 18. kola Košarkaške lige Srbije. Puleni Filipa Soceka su se tako revanširali Valjevima za poraz u trećoj rundi KLS-a.
Domaća ekipa je motivisano ušla u meč i već nakon prve četvrtine imala 16 poena prednosti, što je uspela da sačuva do kraja meča. Pokušavali su Valjevci u nastavku da dođu do priključka i eventualno prilike da stignu ispod sedam poena razlike, koliko su slavili na svom parketu, ali im to nije pošlo za rukom pa su bodovi zasluženo ostali u Pirotu.
U pobedničkom timu Miloš Vraneš je postigao 20, dok je Lazar Rašić dodao 17 koševa. Bivši kapiten Metalca Đukan Đukanović je pored pet poena imao i šest skokova. Sa druge strane Marko Bajić je ubacio 15 poena, dok je Stefan Sinovec meč završio sa 14 koševa.
U narednom kolu Metalac će naredne subote dočekati Vojvodinu, a ovo im je bio 11 poraz u ovoj sezoni.

POBEDA PIROTA
Pirot je pobedom nad valjevskim Metalcem na utakmici 17. kola otvorio drugi deo sezone. Nakon izvanredne timske igre ostvarena je važnu pobeda na putu povratka u konkurentni takmičarski rivalitet sa ekipama koje se bore za opstanak u ligi. Način na koji je pobeđen potencijalni konkurent u toj borbi je pre svega vredan podizanja smopouzdanja i pobeničkog duha jer će svaka naredna utakmica za pirotsku ekipu biti u rangu kvalifikacione ka konačnom cilju u prvoj sezoni u KLS. Tok utakmice je od početka do samog kraja u potpunosti pripao ekipi trenera Filipa Soceka, bez obzira što je valjevska ekipa pružila zdušan otpor u oba pravca. Dobar rad na treninzima konačno je počeo da se naplaćuje, na ovoj utakmici najpre uspešnošću skoka u napadu, potom dobrom odbranom i po širini i po dubini što je konačno rezultiralo i sjajnim i uspešno realizovanim napadačkim akcijama i kontrolom igre i same utakmice u svakom pogledu, tako da je izvanredno prvo poluvreme Pirotu donelo 20 poena prednosti. Naravno da ekipa trenera Vladimira Đokića nije sedela skrštenih ruku. Naprotiv! Zaigrali su gosti u trećoj četvrtini najjače moguće, pokušali da iskoriste otsustvo sa terena rovitog Pantića i sustignu veliki zaostataak, koliko god je to izgledalo neverovatno. Zapretili su ozbiljno nekoliko minuta ali je pirotska ekipa uzvratila strpljivom i zrelom igrom, odbila napade, ponovo nametnula svoj ritam igre i gotovo rutinski odigrala poslednjih petnaest minuta utakmice.
Ekipa Pirota je do novih bodova došla pravom timskom igrom, bukvalno, tako da je suvišno isticati pojedinačne učinke. Potvrda toga su neki statistički parametri, poput košgeterskog učinka raspodeljenog gotovo na sve igrače u igri kao i ubedljivo bolji skor Pirota kada su u pitanju poeni iz drugog napada ili iz kontranapada. Šta je sve na ovoj utakmici uradio razgoropađeni Miloš Vraneš pričaće se isto koliko i o velemajstorkoj i zreloj igri Lazara Rašića, svestranoj ulozi Filipovića, Đonlića i sve boljeg Matovića, majstorkim i bez greške odigranim Mukanovićevim minutima, energičnoj borbi Đukana Đukanovića protiv agresivnih igrača njegovog nekadašnjeg kluba, Pantićevog poluvremena dok je mogao pa sve do Pendićevih nestvarnih minijatura, Pendića koji je pre nekoliko dana dobio sina. Ipak, svi su na ovoj utakmici pre svega bili podređani klubu i svi su pobedu izneli pravom timskom igrom. Kod igrača Metalca bolji od ostalih bili su Stefan Sinovec, Marko Bajić i Nikola Stefanović ali su pobednički bodovi više nego zasluženo pripali domaćoj ekipi.

SNIMAK UTAKMICE

STATISTIKA

IZJAVE PRED UTAKMICU

MOTIBISANI NA PIROĆANCE

Osokoljeni trijumfom nad kraljevačkom Slogom košarkaši Metalca, samo tri večeri kasnije, imaju priliku da nastave u istom ritmu ka opstanku u KLS-u. Gostovanje Pirotu, ekipi koja je savladana u drugom kolu u Valjevu, novi je izazov za igrače Metalca koji sigurno znatno opuštenije ulaze od rivala u ovaj meč. Ekipa Filip Soceka je na 15 mečeva ove sezone samo tri puta slavila i nema dileme da je trijumf obaveza ukoliko žele nastavak borbe za prvoligaški status.
Sa druge strane dobra atmosfera iz dvorane kraj Ibra preneta je i na trening 24 sata kasnije, što potvrđuju i reči trenera Vladimira Đokića.
Postoji želja kod momaka da svaki meč izgleda kao u Kraljevu, ali nije to uvek lako. Vrhunski smo otvorili meč, ubacili bitne šuteve koji su doneli samopouzdanje pred nastavak meča. Igrali smo dobro u odbrani, kontrolisali skok i ostvarili bitnu pobedu protiv direktnog rivala u ovom delu sezone. Sigurno je da je sada lakše putovati u Pirot, klub nam je omogućio da idemo dan ranije i na najbolji način se pripremimo za rivala. Momci će u meč ući sa više samopuzdanja, svesni da bi eventualnim trijumfom olakšali sebi posao u preostalim kolima. U suprotnom, nastavljamo tamo gde smo stali u borbi za opstanak. Drago mi je što podižemo nivo igre i treninga, Sinovec se dobro uklopio i odigrao odlično u nekim važnim momentima meča.
Pored povređenog Paunovića pod znakom pitanja je i nastup Dušana Radosavljevića, krilnog igrača koji je propustio duel u Kraljevu.

Nakon gotovo pola veka Pirot dočekuje Metalac

U subotu, 16. januara 2021.g. u 17. kolu KLS Pirot dočekuje Metalac iz Valjeva. Utakmica se igra od 18 časova u sportskoj hali Kej.
Nakon odložene utakmice 16. kola protiv OKK Beograda u gostima Pirot ipak otvara drugi deo sezone utakmicom na domaćem terenu protiv Metalca iz Valjeva koji je u 2. kolu na svom terenu bio bolji pobedivši sa sedam poena razlike, uglavnom zahvaljujući izuzetnoj roli Zorana Paunovića koga su izvanredno ispratili Jovanović i Pašajlić. Na žalost sa ostvarenim skorom nakon prvog dela sezone oba kluba će se do kraja lige grčevito boriti za opstanak, što pogotovo važi za pirotsku ekipu za koju će svaka naredna utakmica biti odučujuća.
Ekipa trenera Vladimira Đokića je utakmicu dva stara rivala shvatila najprofesionalnije moguće, tako da Valjevci u Pirot dolaze dan ranije i nakon ubedljive pobede nad Slogom u Kraljevu u zaostaloj utakmici odigranoj u sredu. Iako će utakmicu propustiti Paunović, ekipa Metalca sa puno optimizma dočekuju subotnji megdan pojačana iskusnim Sinovecom.
Na drugoj strani ekipa trenera Filipa Soceka na treninzima uporno brusi formu za uzlet u drugom delu lige. U pirotskoj ekipi je sporan nastup Vladimira Đorđevića ali su ostali fit, računajući i nekadašnju uzdanicu i kapitena Metalca, pleja Đukana Đukanovića, koji će ovoga puta braniti boje Pirota.
Sve rečeno garantuje jednu izvanrednu takmičarsku utakmicu koja bi, da je moguće, nesumnjivo napunila halu Kej do poslednjeg mesta. Ovako ljubiteljima košarke i navijčima oba kluba ostaje uteha da će utakmicu moći da pogledaju u direktnom prenosu na TV Pirot, ali i LIVE STREAM prenosu na linku koji će biti postavljen na klupskim sajtovima oba rivala kao i portalu “sportuživo.tv”.